Zabezpiecz się głosem

System kontroli głosu jest obok rozpoznawania linii papilarnych palców, weryfikacji tęczówki czy układu krwionośnego palca jednym z bardziej nowoczesnych i zaawansowanych sposobem na ograniczenie dostępu niepowołanym osobom.

sound-495859_640

Żeby w pełni zrozumieć działanie ów systemu, niezbędny jest jego krótki opis. W największym skrócie jest to weryfikacja konkretnej osoby po jej głosie. Podobnie jak w przypadku tęczówki czy odcisków palców nasz głos jest niepowtarzalny. Pamiętajmy, że podobieństwa występują dość często, jednak nie w przypadku badanych czynników. Nikt, nawet najlepszy naśladowca nie jest w stanie odwzorować samego stylu mówienie, czy dokładnej barwy głosu. Aby móc poprawnie działać system kompletuje bazę danych na temat każdej weryfikowanej osoby. Po ustaleniu bazy, na którą składa się nawet kilkaset różnych faktorów, aby utworzyć profil konkretnej osoby. Warto zauważyć, że w zbiór wchodzą takie informacje jak cechy fizyczne głosu, barwa, czy nawet cechy behawioralne jak szybkość mówienia, akcent lub artykulacja.

Aby urządzenie mogło poprawnie pracować, przede wszystkim należy pobrać odpowiednie próbki. W tym celu nagrywany jest głos osoby. System, aby pobrać wszystkie niezbędne dane, nie opiera się jedynie na kilku wyrazach czy słowie, ale każe osobie, od której pobierane są informacje, przeczytać dłuższy fragment tekstu, aby ustalić wszystkie potrzebne do identyfikacji elementy naszego głosu. Warto również zauważyć, że podczas samego nagrywania system sprawdza poprawność tekstu, umożliwia to bowiem wykluczenie nagrania głosu przez osoby trzecie lub zastosowania syntezatora mowy.

Taki sposób weryfikacji może wydawać się niezwykle zaawansowany i w rzeczywistości tak jest. Widać zatem, że nagle technologia z filmów science fiction przeniosła się do życia codziennego. Dzięki temu sądzić możemy, że inne elementy, które wcześniej przewidzieli scenarzyści czy pisarze mogą wejść do systemu firmy. Przez zastosowanie największych technologii kontrola dostępu wkracza na zupełnie inny, nowy poziom. Można stwierdzić, że dzięki takiemu rozwojowi nasze dane stają się coraz bezpieczniejsze.