Weryfikacja tablic rejestracyjnych

Współcześnie trudno być człowiekiem anonimowym, szczególnie, że jesteśmy obserwowani na każdym kroku. Coraz bardziej zaawansowane systemy kontroli dostępu sprawiają, że możemy zostać zidentyfikowani w dowolnym miejscu i czasie. Nasze rozpoznanie może rozpocząć się już przy wjeździe na parking, gdzie specjalne urządzenia dopasowują numery tablic rejestracyjnych, do właściciela pojazdu.

Taki sposób nie należy do specjalnie skomplikowanych. Potrzebna jest jednak zaawansowana analiza obrazu, dzięki której możemy automatycznie odczytać tablicę rejestracyjną. Monitoring przechwytuje zdjęcie numerów podczas wjeżdżania na parking. W jednej chwili dzięki odpowiedniemu algorytmowi następuje wykrycie tablicy rejestracyjnej na obrazie wideo. Następnie system usuwa wszelkie zniekształcenia oraz wyostrza odpowiednio obraz, co pozwoli na weryfikację kierowcy. Oprócz rozpoznania numerów rejestracyjnych, system może zapisać informacje w osobnym pliku i zweryfikować je w swojej bazie danych. Koniecznie należy zauważyć, że po weryfikacji numeru pobranego z zarejestrowanego obrazu, system weryfikuje go w swojej bazie danych. Po tym może odpowiednio zareagować, otwierając barierkę lub wzywając ochronę.

5072109850_ba8b74d817_b

System kontroli dostępu wykorzystuje się przede wszystkim w zarządzaniu ruchem na wjazdach i wyjazdach na parkingach strzeżonych. Sprawdza się w miejscach parkingowych dla dużych firm transportowych, hoteli, biurowców, apartamentowców oraz osiedli strzeżonych. Zamiast przykładania identyfikatora, czy pobierania parkingowego kwitu, wystarczy odebranie numeru rejestracyjnego, aby nasze auto zostało zapamiętane w systemie. Dzięki temu można usprawnić ruch w trybie szlabanowym. System swoje zastosowanie znajduje również na autostradach, gdzie obowiązuje metoda automatycznego poboru opłat.

Nie są to jedyne możliwości wykorzystania takiej weryfikacji. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie potrzebna jest kontrola ruchu aut i identyfikacja ich kierowców. Dzięki temu systemowi, wiadomo kto znajduje się na parkingu firmowym czy hotelowym. Można tym samym zweryfikować czy w danym miejscu nie przebywają osoby do tego nieupoważnione.

Pozdrawiamy, Biosys.pl