Weryfikacja kształtu dłoni

Już chyba wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, że lubujemy się w opisywaniu coraz to bardziej wymyślnych technik biometrycznej weryfikacji osób. Oczywiście, głównym determinantem wpływającym na rozwój biometrii jest przede wszystkim sama technologia. Gdyby nie jej rozwój i jednoczesny pociąg ludzi to korzystania z najnowszych rozwiązań zapewne nie mówilibyśmy dziś o implementacji do codziennego użytku weryfikacji tęczówki, głosu czy kształtu dłoni, o czym będzie mowa w dzisiejszym artykule.

hand-357335_640Warto zauważyć to, że samo rozwiązanie jest niezwykle łatwe i proste do prowadzenia oraz jego dalszego użycia. A jedną z ważniejszych informacji, które można przekazać, jest fakt tego, że metoda ta jest powszechnie akceptowana. Nie narusza ludzkiej prywatności oraz swego rodzaju strefy komfortu psychicznego. Podstawą działania jest pozyskanie skanu dłoni. Aby uzyskać odpowiedni skan, należy przyłożyć dłoń do czytnika, który oświetla dłoń promieniami podczerwieni. Dzięki temu system uzyskuje pełną wizualizację dłoni. Chodzi tutaj przede wszystkim o uzyskanie trójwymiarowego przedstawienia badanej dłoni, który staje się wzorcem służącym do kontroli dostępu dla danej osoby.

Niestety, ale jak większość metod i ta ma swoje wady. Jak wiadomo tęczówka, odciski palców czy barwa głosu, są elementami indywidualnymi dla każdego z nas. Nie ma możliwości, aby dwie osoby jednocześnie posiadały dokładnie taki sam układ linii papilarnych. Jednak w przypadku kształtu dłoni, może zdarzyć się, że druga osoba będzie miała bardzo zbliżony kształt dłoni, co umożliwi jej błędną identyfikację w systemie. Jest to sytuacja częsta w przypadku członków jednej rodziny – bliźniacy posiadają bardzo zbliżoną budowę ciała.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy ma złe zamiary oraz nie każdy wie, jak działa weryfikacja kształtu dłoni, dlatego w przypadku chęci zabezpieczenia danych, czy ograniczenia dostępu innych ludzi do konkretnej części firny, ten sposób weryfikacji może okazać się jednym z najlepszych.