Układ krwionośny – idealne rozwiązanie?

Weryfikacja pracowników, mieszkańców czy nawet obywateli danego kraju to dość istotna problem. Wielokrotnie słyszeliśmy już o swego rodzaju chipach, które miałyby kontrolować nasze działania. Problem w tym, że nikt nie racjonalny nie zgodzi się na takie ograniczenie wolności. Na szczęście istnieją biometryczne metody weryfikacji, które nie są dla nas już niczym dziwnym. Ba! Są powszechnie akceptowane.

Mówiąc o biometrii najczęściej mamy przed oczami firmę, która dba o przepływ ludzi w swojej siedzibie. W wielkich przedsiębiorstwach nie chodzi jedynie o kontrolę dostępu, to rejestracja czasu pracy jest najważniejszym powodem implementacji biometrii. Przecież każdy pracodawca chciałby wiedzieć, za co płaci swoim podwładnym. W takiej sytuacji rozwiązania biometryczne okazują się najlepszym rozwiązaniem.

Jakiś czas temu postanowiono ulepszyć nieco weryfikację linii papilarnych – implementowano rozwiązanie Finger Vein, czyli weryfikację naczyń krwionośnych palca. Metoda ta jest równie skuteczna co weryfikacja odcisków palców, głosu czy skanu tęczówki – wzór naczyń krwionośnych jest dla każdego czymś indywidualnym. Nie ma na świecie drugiej osoby, która posiadałaby dokładnie ten sam układ naczyń. Ponadto nikt nie jest w stanie podrobić wzoru zapisanego w bazie danych. Dlaczego? Znajduje się on bowiem wewnątrz ludzkiego organizmu. Dlatego pobranie, a następnie wykonanie określonego wzorca jest praktycznie niemożliwe.

Wielu zastanawia się teraz nad ewentualnym sposobem ominięcia zabezpieczenia. W amerykańskich filmach złoczyńca próbujący włamać się do firmy odciąłby palec, jednak nie byłoby to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Aby układ krwionośny został poprawnie zweryfikowany, musi być integralną częścią organizmu – to dzięki krążeniu krwi można poprawnie zweryfikować konkretną osobę.

Rozwiązanie wydaje się idealnym. Tak z resztą jest – nie bez powodu banki implementowały tę technologię w swoich systemach bankowości. W Polsce również mamy już do czynienia z biometrycznymi bankomatami, które wykorzystują tę technologię. Nie zdziwcie się zatem, kiedy podczas podpisywania umowy z bankiem zostaniecie poproszeni o zeskanowanie układu krwionośnego waszego palca.