Kontrola linii papilarnych

Weryfikację odcisków palców stosowana jest już w zasadzie wszędzie. W dzisiejszych czasach każdy broni dostępu do swoich danych jak tylko może. Oczywiście internetowe bazy danych czy serwery nadal są zagrożone przez niepowołane osoby, jednak urządzenia możemy chronić już na wiele zaawansowanych sposobów,  niezależnie czy jest to telefon, komputer czy całe biuro. Przecież już nawet smartfony wykorzystują technologię weryfikacji linii papilarnych.

odcisk palcaLinie papilarne znajdujące się na palcach są niepowtarzalne, nie znajdziemy drugich takich samych na całym świecie. Nawet posiadając brata bliźniaka, nie będziemy dysponować dwoma identycznymi odciskami palców. Jesteśmy w stanie upodobnić się do każdej osoby na świecie, jednak odciski palców, tęczówka, czy głos nigdy nie będą takie same. Nie dziwi zatem fakt, że znajdują one zastosowanie w identyfikacji ludzi. Powszechnie wiadomo, że w kryminalistyce linie papilarne służą do identyfikacji przestępców. Każdy zatrzymany przez policję, w sprawie grubszej niż przekroczenie prędkości czy niezatrzymanie się na czerwonym świetle człowiek, dodawany jest do bazy linii papilarnych. W takiej sytuacji przy znalezieniu dowodu zaopatrzonego w określone odciski palców policja bez wątpienia może stwierdzić, do kogo one należą. A co za tym idzie, kto w jakikolwiek sposób jest zamieszany w przestępstwo. Podobnie jest przy kontroli dostępu. Stawiając przed człowiekiem bramkę, w której weryfikowane są linie papilarne mamy pewność, że nie zostanie ona przekroczona przez osobę niepowołana, której odcisków palców nie będzie w naszej firmowej bazie danych.

Przy aktualnym braku jakiejkolwiek prywatności nie dziwi fakt, że zabezpieczamy wszystko. Za pomocą czytnika linii papilarnych zabezpieczyć można nawet wcześniej wspomniany smartfon. Zabezpieczyć w ten sposób możemy już w zasadzie wszystko. Wystarczy odpowiednią aplikacja i już gotowe. Większość urządzeń posiada jednak wbudowany czytnik linii papilarnych, który pozwala na zabezpieczenie dostępu do urządzenia. Na tej zasadzie działają laptopy czy pamięci przenośne.

Linie papilarne nie są jednak bez wad, największym problemem jest to, że linie papilarne nie mają osłony przed uszkodzeniem. Drobne rany zostają zregenerowane, jednak poważniejsze rany trwale zmieniają układ linii papilarnych, przez co identyfikacja może nie być już możliwa.

Implementując tego typu rozwiązanie, możemy być pewni, że osoby niepowołane bez naszej wiedzy nie będą miały dostępu do miejsc, niedostępnych każdemu.