Bluetooth w zamkach

Czy kontrola dostępu to jedynie biuro, firma lub magazynu? Absolutni nie! Marnowanie takiego potencjału byłoby bezmyślnym posunięciem. Przecież każdy z nas chciałby mieć możliwość kontroli dostępu innych osób do naszego domu. Niestety, ale niekiedy nie mamy takiej możliwości. Poprzedni właściciel, była dziewczyna, czy nawet współlokator nadal mogą być w posiadaniu zestawu kluczy do zamka. Nie każdy przecież w pierwszej kolejności wymienia zamki na nowe. A niestety pokładanie bezpieczeństwa naszego oraz całego dobytku w niepozornym kluczu może okazać się złudne.

Żyjemy w dobie coraz to nowych wynalazków. Praktycznie każdego dnia dowiadujemy się o jakimś innowacyjnym rozwiązaniu. Nikogo nie dziwi dostęp do kamer monitoringu na ekranie smartfona czy możliwość sterowania alarmem za pośrednictwem aplikacji. Dlaczego by zatem nie wprowadzić takiego udogodnienia jak otwieranie drzwi za pomocą smartfona? Na szczęście dziś najnowsze technologie kreowane są w oparciu o smartfony, które każdy z nas mamy przy sobie. Nikogo zatem nie powinno zdziwić, że wynalazcy wyszli naprzeciw oczekiwaniom dzisiejszego społeczeństwa i wpadli na rewolucyjny pomysł elektronicznego zamka obsługiwanego za pomocą technologii bluetooth oraz aplikacji na naszym telefonie. Nie ma tutaj znaczenia producent telefonu, czy system operacyjny. Każdy zamek sterowany za pośrednictwem technologii BT wykorzystuje własna aplikację.

Koniecznie należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, po odpowiedniej konfiguracji nie istnieje potrzeba wyciągania telefonu z kieszeni, wystarczy zbliżyć się do zamka na konkretną odległość, a zamek otworzy się samodzielnie. Jednak najważniejsze jest to, że nigdy więcej nie będziemy zastanawiać się nad tym, czy zamknęliśmy drzwi. Połączenie zamka z Internetem umożliwia bieżącą kontrolę tego, czy nasz zamek jest otwarty i w razie potrzeby daje możliwość zamknięcia go.

Najbardziej zaawansowane urządzenia dają nam również możliwość otwierania drzwi konkretnym osobą, w konkretnym czasie. Wystarczy, że na ich telefonie zainstalowano aplikację, która pozwoli na synchronizację urządzenia z zamkiem. W przypadku chęci umożliwienia wejścia konkretnej osobie wystarczy wysłać do niej zaproszenie za pośrednictwem konkretnej aplikacji. Wtedy wystarczy, że osoba podejdzie do zamka, a drzwi otworzą się. Dzięki temu stajemy przed niepowtarzalną możliwością udostępnienia naszego domu rodzicom, bratu, ekipie remontowej czy nawet hydraulikowi bez konieczności bycia na miejscu. Dla niektórych jest to science-fiction, jednak czyż nie wygląda to pięknie?